zamosc.tv

Krajowy Fundusz Szkoleniowy

dodano: 27.03.2015

W dniu 26 marca 2015 roku Wojewódzki Urząd Pracy w Lublinie zorganizował konferencję prasową, poświęconą nowym instrumentom rynku pracy jakimi są między innymi Krajowy Fundusz Szkoleniowy oraz zlecanie działań aktywizacyjnych dla osób długotrwale bezrobotnych.

- Nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy dała publicznym służbom zatrudnienia nowe narzędzia- mówi Małgorzata Sokół, Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Lublinie. -W ramach krajowego Funduszu Szkoleniowego przeznaczonych jest na województwo lubelskie 7 milionów złotych. Pracodawcy, którzy chcą podnieść kwalifikacje pracowników mogą otrzymać nawet 100% środków na pokrycie kosztów kursów, studiów podyplomowych, egzaminów potwierdzających nowe kwalifikacje, badań lekarskich czy też ubezpieczenia. Wszyscy zainteresowani pracodawcy mogą otrzymać szczegółowe informacje 
w powiatowych urzędach pracy, które zajmują się dystrybucją środków.
Druga część spotkania została poświęcona zlecaniu usług aktywizacyjnych dla bezrobotnych. Jest to nowe narzędzie, którym w województwie lubelskim zostanie objętych 1000 osób 
z powiatu bialskiego, lubartowskiego, łukowskiego i kraśnickiego. Pomoc przewidziana w ramach zlecenia działań aktywizacyjnych skierowana jest do osób długotrwale bezrobotnych dla których określono II profil pomocy czyli dla osób, które wykazują się deficytem w zakresie m.in. umiejętności, motywacji, doświadczenia i wymagają indywidualnego wsparcia, oraz osób, dla których określono III profil, co oznacza osoby najbardziej oddalone od rynku pracy, które najczęściej nie są zainteresowane podjęciem legalnego zatrudnienia, zagrożone wykluczeniem społecznym – mówi Agnieszka Siedliska Wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Lublinie.
W wyniku przeprowadzonego postępowania o zamówienie publiczne Wojewódzki Urząd Pracy w Lublinie wyłonił wykonawcę na realizację działań aktywizacyjnych, którym 
w województwie lubelskim będzie „Instytut Badawczo-Szkoleniowy” Sp. z o.o. . Jako realizatorzy programu pilotażowego z zakresu zlecania usług aktywizacyjnych w województwie podkarpackim posiadamy doświadczenie, które w znaczącym stopniu wpływa na jakość oferowanych przez nas usług – zauważą Mirosław Hiszpański, Prezes „Instytut Badawczo-Szkoleniowy” Sp. z o.o.- Koncepcja otwartego koszyka form wsparcia, jakie możemy skierować do grupy docelowej w województwie lubelskim jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Jako agencja zatrudnienia wykonująca zadania zlecone przez Wojewódzki Urząd Pracy w Lublinie stanowimy uzupełnienie w stosunku do tego, co robią powiatowe urzędy pracy.
Wykonawca w każdym z 4 powiatów otworzy Punkt Aktywizacyjny, w którym osoby bezrobotne zostaną objęte indywidualnym wsparciem doradcy. Po zdiagnozowaniu sytuacji zawodowo - społecznej i opracowaniu Planu Kariery każdy bezrobotny otrzyma wsparcie adekwatne do swoich potrzeb a następnie agencja zatrudnienia rozpocznie proces poszukiwania pracy uczestnikom projektu. Na działania aktywizacyjne w województwie lubelskim przeznaczonych jest ponad 11 milionów złotych.
Konferencja została zakończona podpisaniem umowy na wykonanie działań aktywizacyjnych prowadzących do zatrudnienia osób długotrwale bezrobotnych z województwa lubelskiego. Sygnatariuszami umowy są:
Małgorzata Sokół – Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Lublinie
Edward Tymoszyński- Dyrektor PUP w Białej Podlaskiej
Andrzej Tybulczuk – Dyrektor PUP w Kraśniku
Beata Pankowska- Zastępca Dyrektora PUP w Lubartowie
Stanisław Puch – Dyrektor PUP w Łukowie
Mirosław Hiszpański - Prezes Instytutu Badawczo-Szkoleniowego Sp. z o.o.


Anna Glijer
Starszy Specjalista ds. Polityki Informacyjnej
Wojewódzki Urząd Pracy w Lublinie
 

Oceń news:
Umieść na stronie
Poleć znajomym:
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Prosimy o kulturalną dyskusję. Cały regulamin tutaj.

Dodaj komentarz