zamosc.tv

Konstelacja satelitów Galileo otrzyma imiona europejskich dzieci

dodano: 02.09.2011

Satelita należący do programu Galileo otrzyma imię dziecka, które wygra w swoim państwie członkowskim konkurs na rysunek związany z aeronautyką lub przestrzenią kosmiczną. Pierwsze satelity, które zostaną umieszczone na orbicie 20 października, będą nosiły imiona zwycięzców z Belgii (Thijs) i Bułgarii (Natalia), gdzie konkurs już się odbył. Dziś Komisja Europejska ogłosiła konkurs w pozostałych 25 państwach członkowskich – jego zwycięzcy nadadzą swoje imiona satelitom umieszczanym na orbicie do 2019 r. W konkursie mogą wziąć udział dzieci w wieku od 9 do 11 lat.

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej odpowiedzialny za sprawy przedsiębiorstw i politykę przemysłową, Antonio Tajani, powiedział: „Nawigacja satelitarna, badanie przestrzeni kosmicznej i jej obserwacja sprawiają, że temat przestrzeni kosmicznej jest coraz bardziej istotny dla obywateli i dla przyszłości naszej gospodarki. Chcemy pobudzić kreatywność dzieci, aby od najmłodszych lat pasjonowały się kosmosem i możliwościami, jakie oferuje. Nasza nagroda za ich kreatywność będzie jedyna w swoim rodzaju – dwadzieścia siedmioro dzieci będzie miało szansę nazwać satelitę swoim imieniem”.
W dniach od 1 września do 15 listopada zachęcamy dzieci mieszkające w UE i urodzone w latach 2000-2002 (wtedy rozpoczął się program Galileo) do wykonania rysunku, którego temat będzie związany z aeronautyką i przestrzenią kosmiczną. Skan lub fotografię cyfrową rysunku należy załadować na stronie internetowej konkursu. W każdym państwie krajowe jury wybierze najlepszy rysunek, a imię zwycięzcy zostanie nadane jednemu z satelitów konstelacji Galileo. Umieszczenie satelitów na orbicie będzie odbywało się regularnie od 2012 r., do momentu osiągnięcia pełnej konstelacji (która powinna liczyć 30 satelitów). Kolejność, w której satelitom będą przyznawane imiona dzieci, określona jest porządkiem alfabetycznym nazw państw członkowskich, pisanych w ich językach narodowych.
Wiadomość o konkursie przekazywana jest w każdym państwie członkowskim za pośrednictwem komunikatów i konferencji prasowych, pism do szkół, stowarzyszeń nauczycieli i portali edukacyjnych. Powinno to również pobudzić zainteresowanie tą tematyką oraz dostarczyć nauczycielom materiałów pomocnych w omawianiu tematyki przestrzeni kosmicznej i nawigacji satelitarnej podczas zajęć.

 

 

 

 

Marta Angrocka-Krawczyk
Wydział prasy
Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce

Oceń news:
Umieść na stronie
Poleć znajomym:
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Prosimy o kulturalną dyskusję. Cały regulamin tutaj.

Dodaj komentarz